FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í
<<<       P-Flora v bodu G       >>>
chat

Akce roku 2013
Náš diář


v noci z pátku 4. na neděli 6. října
Je tady snad někdo, kdo nezpozoroval můj častý pohyb v bezprostředním okolí Města hanácké Možností? Vlastně podle Thájmsů (i když...:-) to všimnutí pro mnohé nemusí být až tak divoké. Na podobné či ještě větší šoky máme naštěstí jiné především sociální služby:-) Jenže mne táhne do Olomouce pravidelná zážitková turistika, přičemž se s městem stále více sžívám. A první říjnový víkend byl v jeho hradbách (tedy spíš za nimi:-) spestřen pro jiné tradiční Podzimní Florou Olomouc. Dal jsem P-Floru teprve podruhé. A jako jedno z mála českých masmédií budou Thájmsy informovat nezkresleně a pravdivě o dění v (za stovku na den) uzavřeném areálu pavilonů ve Smetanových sadech:-)

      Především se výstavní Flora musela obejít bez tradičního "stromového" pavilonu A, jehož několikaměsíční rekonstrukci nepostřehl snad jen DusAlka a právě někde tady nás začal hledat. Pravda, je tak trochu mou chybou, že jsem mu nebyl schopen vysvětlit, kde přesně má hledat tajemný bod G. Ale jen proto, že jsem sám totiž o jeho existenci nevěděl. Ale přesvědčen:-)
      Areál výstaviště se tedy letos mírně zmenšil a vlastně jeho umenšená plocha nebyla ke škodě. Výstaviště bylo kompaktnější a prodejní či výstavní stanky byly více vedle sebe. Vždycky s radostí obdivuji s jakým šturmem jsou aranžéři schopni nazdobit (vystavit) plody naši krásné země. Jablky třeba počínaje, vystavenými zkapalněnými vzorky (nejen jablečnými) v patřičných kulisách konče. Samozřejmě nechyběli vystavovatelé a prodejci proutěných košíků, pokojových či venkovních květin, česneku a dalších milých zemědělských plodin, o jejichž kvalitě, chuti a vůni se většinou příliš často a krutě přesvědčuji především v zahraničí. Úvodní stovka peněz, kterou jsem zmínil, odradila velké množství Lídlovských vykuků (sprinterů), kteří tak naštěstí netušili, že ceny a kvalita tady byly fantastické. Šli totiž proti sobě:-) Vůní česnekem počínaje, vzorky i v neděli čerstvého skutečného chleba, či vyzrálým sýrem konče. Vadou na kráse tak pro mne zůstal jen polský rynek plný čínských hadrů. Tady? Že by první počinek nového vedení výstaviště? Těžko říct.
      Základnu jsme měli (jak jsem se již zmínil) v bodu G. Tedy pavilonu G věnující se vínu a všemu dalšímu s ním spojenému včetně (nez)řízených degustací. I tady bylo lze zažít vtipné okamžiky, kdy sommeliéři zcela správně odmítali nalévat vzorky vín jinam než do skla, které bylo k zapůjčení za vratnou zálohu 100 korun. Otrávené pohledy některých návštěvníků jsme smíchem (nikoli výsměchem, prosímpěkně:-) přímo drtili a stejně tak věděli, jak si počít se vzorky v lahvích, které tak smutně a bezprizorně zůstaly stát na stole...
      Netuším, čí vzorky zkoušeli kamarádi (a samozřejmě i ostatní návštěvníci) ve čtvrtek, ale v pátek byly na programu Rosé vína (k mému milému překvapení kvalitní vína), v sobotu drobná PR akce vlastních výrobků Znovínu Znojmo. A v neděli pak degustaci řídila, dámy a pánové, (dokonce v 11 hodin jinak než ve tři odpoledne) známá olomoucká osůbka a neúnavná organizátorka (ne)vinných taškařic Jana Šubová. Ta jediná porušila tradici domácích luhů a hájů a svým neotřelým výběrem nás tu hnala pod bratislavský Děvín či i dále na Balkán. Dokonce i rybízák (šibalka jedna!) na nás s úsěchem vyzkoušela. To vše navíc svým klasickým a zcela nezaměnitelným přehrávaným způsobem. Ještě jste se snad u Jany Šubové v Univerzitní 2 nezastavili? Já pouze jednou (sakra!), ale dodnes jde o nezapomenutelný zážitek. Ve večerní době Noci kostelů, které tady na stránkách už také proběhly:-)
      Ve stejném bodu G (a mnozí už asi tušíte strategické místo našeho pobytu:-) byl v sobotu a neděli košt destilátů. Při láci (ceně) vzorku se dalo očekávat, že český národ se projeví. A vskutku byl Pavilon G mnohem hlučnější než v pátek, kdy bylo stěžováno na naši "neodlepitelnost" a hlučnost. Poznání, že víno povznáší, pivo tupí a tvrdý chlast zabíjí tady pro mnohé platilo. Pro nás ne, poáč my fandili slušně a okusili pouze jediný vzorek. A ještě ne všichni:-) Překvapilo mne, že mnoho ze vzorků dokonce přežilo do závěrečné hodiny. Nebo snad byly tak zlé? Zlý, přímo nepěkná věc byl na nás jen zvukař, který nás poslal na vzorek 91. Cibulový vrchol. A to jsem jej měl málem za kamaráda:-)
      Samostatným specifickým fenoménem našich výstav a festivalů jsou hlídači. Důchodci obvykle na víkend najatí do funkce dozorce. Tady (stejně jako jinde u nás) v mnoha případech pochopíte, že blbec s mocí (byť krátkodobou) vymyslí úřad. Proto i předchozí konflikty, které však nemohly poškodit skvělou atmosféru. Ano, fenomén důchodců-hlídačů, který patří neodmyslitelně k naší báječné východní Evropě. Proč?
      Ale abyste si nemysleli, že hážu všechny do jedné stoupy. Naopak jsem vždy mile překvapen důchodci "strážci" v muzeích. Kteří berou svou práci jako poslání a chovají se úplně jinak. Tam holt asi ti první nechodí, byť ve středu a neděli lze mnohde zdarma. Inu, je rozdíl někoho zaměstnávat na hodinu (což lidi přirozeně kurví) a nebo jim dát dlouhodobou příležitost. Nebo se opět pletu?

Věřte nebo ne, jen zcela vyjímečně jsme opustili výstavní brány a zalezli za hradby městské. A jen občas odešli ještě jinam než domů. I když... Přeci jen eMtrojka, dr.Ápal (především na záchranný oběd, poáč je nedaleký:-) se nám podařilo odejít. Bohužel ostrouhalo Dolní náměstí. Především v sobotu, kdy v jeho rekonstruovaných dlažbách probíhaly vinné (nevinné?) slavnosti. Ale o ty se postarala znovu podnikavá Jana Šubová, takže zcela určitě měly svou úroveň. Přátelé, tohle město MhM jednoduše kulturně žije!

10. říjen 2013
Děkuji všem za účast i trpělivost. medvěd:-)


Fotky z Flory
Budou, byť především instagramí. Slovíčko "jen" není vůbec na místě, protože každý pozná a vcítí atmosféru, se kterou jsme se s radostí potýkali...:-)
Poslední aktualizace: