FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í
<<<       Colours of Ostrava       >>>
chat

Akce roku 2013
Náš diář


v noci ze čtvrtka 15. na neděli 18. července, 12. Kolosy!

Zvadlo nebo nezvadlo?

Ocelové město zní...
Loňská vedlejší stage. Jsou tam zrovna Skylini. Kolos of Ostrava 2012. Barvičky, Kolorsy, Kolos of Ostrava. Nebo taky od loňska vtipný název STRUSKAfest! Sakafaka, spousta barevných názvů pro jeden a ten samý fesťák, který se stal stabilkou a zavedenou značkou v mém Městě Omezených Možností. Bylo jich už spousta. Dvanáct? Asi. I z mé strany. Pochopitelně. Úlet za úletem, změna za změnou, ve finále vydařená akce tak, jako tak. Berete? Já každopádně, poáč loňský ročník mezi trubkama (jak by se rád urkitě vyjádřil Pavel Krejsa) v oblasti Dolních Vítkovic překvapil vším možným a nemožným. Dokonce i s na začátku zmíněnou struskou. Konečně, i ta vlastně patřila do areálu až mrazivě industriálního. A až teď přicházím na chuť loňskému vstupu do areálu od nádraží Ostrava střed, ze kterého se procházelo místy tak průmyslově bizardními, že s odstupem času i v téhle drobnosti shledávám jistou záměrnou naschválnost organizátorů. I to šáší s obrovskýma trubkama bezprizorně volně loženýma (a bordelem všude kolem) jednoduše patří k dnešní bizardnosti místa MOM. Na MOM začínám být hrdobec. Tady "to" patří a těžko byste hledali místo podobné vytěženému areálu Dolních Vítkovic. Místu, kam se i coby rodilý hrdobec chci i letos vrátit. I kdybyste přišli s jiným programem, nemohu. A nechci. Tady patřím a tady si užiju první čtvrtku prázdnin.

Dolní Vítkovice.       A taky letos nikoho nezvu. Haha:-) Kdo chce, nechť přijede. A bude vítán. I s nějakou větší propagací si dám letos vale. Snad vyjdou alespoň Thájmsy. Proč si dávám vale? Mám kamarády, kteří vydírají stylem, že: "Je to drahé!" Inu, dobrá. Jsme v první fázi prvobytně kapitalistické společnosti a i na trubkách se musí umět vydělávat. Pročež třeba sám vtrhnu do víru Ocelového města v Dolních Vítkovicích a nechám se s klidem unášet "povinností" domorodce. Povinností, kterou jsem sám díky vám kdysi založil. A které jste se rádi chytali. A jestli letos nic? Tak chce se mi říct: Krokodýl...! :-)
Ukončete výstup a nástup, ozve se GONG!       Takže Kolosy. Kolosy ústy své organizátorky Zlatuše slíbily méně strusky a více zážitků. Při jejim spojení s vítkovickým "bossem" jsem ochoten věřit. Ostrava (nebo MNM nebo !!!) roste bez ohledu na porážku ze sPlzně v soutěži o evropské města kultury. Naprostá většina projektů tady i přes porážku sviští správným směrem a jestliže MhM trapně sbírá korunku ke korunce na dostavbu tramvajové trati (inu, padesát let vysněný cíl:-), tady v Dolních Vítkovicích se s přehledem jede v miliardách, které jsou dobře vidět. Zatraceně dobře vidět. A přijde mi, že oproti jiným nesmyslným EU projektům dávají dokonce smysl. Potenciál areálu Dolních Vítkovic musí pochopit každý, kdo se tady jednopu protáhne. Cože? Říkáte Poldi Kladno? A co z Poldovky zbylo? Hnědé pole, jak se dneska říká...
Jedna ze scén na fesťáku. 4? 6? Není to jedno?       Tady v MOM vzniká navzdory krajně nepovedené stavbě "Nové Fukušimy," která výhled z centra města jednoznačně dusí, projekt zcela ojedinělý. Trubky (skoro) zůstávají na svém místě a i přes nepřehlédnutelné částečné ocelové "vytěžení" vypadá komplex majestátně. A tady je vidět hlavní myšlenka: Zachovat! Ani Tatra v Koprcity už nemá tolik "železa v sobě." Tady je šance zachovat navždy (nebo dočasně? :-) něco, co se vážně nikde jinde nevidí.
i.n.d.u.s.t.r.i.a.l. MOM, vítejte!       A Kolosí fesťák se časem snad stane logickou součástí. Pravda, nachodíme se zabořeni ve struskách urkitě i letos, poáč mi přijde, že Dolní Vítkovice jsou snad ještě větší než dopředloňska z Kolosů známá mostní spojka Černá Louka-Slezskoostravský hrad. Ale nadšení lidí všude kolem bude určitě fungovat i letos. I já si našel Důl Hlubina až skoro na závěr loňského fesťáku, poáč areál je velký. A o kapely, design a kulturní zážitky se postará znovu Zlatuše. Tak co.

27. únor 2013
medvěd:-)


Dolní Vítkovice na loňských Kolosech.

další fotky z akce?
Budou, jářku, budou...!
Poslední aktualizace: