Cyklistický happening aneb Na kole za hokejem?
16. února 2003

      Vymyšlené jsme to neměli vůbec špatně! Jízda na kole na hokej z Ostravy do Zlína byl vlastně výsledek jednoho opiveného hecu. Abychom navíc svým slovům dali patřičnou váhu, vešli jsme do sázky o dva litry ferneta, které v případě krachu vyhrává jistý Pavel a mne tak jen napadá, co vlastně s těmi vyhranými lahvemi bude dělat, když tvrdé vůbec nepije. To je ale přece jen jeho problém a my se budeme muset postarat jen o jejich za koupení, protože...

     Je neděle brzy ráno, slunce začíná jednu z dalších svých poutí po obloze, což však jen můžeme tušit, protože je zataženo a na Ostravu se sype velké množství sněhu. Možná jde o poslední útok letošní zimy, nicméně vůbec se nám takové počasí nezamlouvá. U kravína ve Sviňákově se s Laďou skutečně v sedm ráno potkáváme, oba máme i kola, ale také i pramalé odhodlání k cestě v takové slotě. Co s tím uděláme? Laďa má za sebou jednu z dalších propařených nocí a před sebou velkou chuť se pořádně vyspat. Nakonec jej posílám domů a sám usedám se šéfem na kafe a o chvíli později otevíráme onu litrovou láhev fernetu, kterou jsem pro jistotu koupil předem. Člověk nikdy neví, kdy se mu lahev bude hodit. Začíná se nám s Vláďou báječně vykládat a to pak fernety padají jeden za druhým...
      Laďa si mne u Vládi vyzvedává kolem jedné hodiny odpolední a bezprizorního Vláďu opouštíme, abychom se mne pokusili spravit dobrým jídlem u Ťamana. Marně. Po druhé hodině tak tak dobíháme s fernetem v ruce přijevšího Sovětského, zapadáme do nepohodlných sedadel pošmourných polských vagónů a necháváme se unášet jižním směrem za ustávajícího sněžení. Stejně načas, jak jsme překvapivě odjeli ze Sviňákova, přijíždíme do Otrokovic a do opoceného plechu, který nás odveze na místo činu, už nasedáme ve třech. To ještě funguju a hlavně si ještě pamatuju. Někdy v té době dostávám i omluvnou esemesku od Matesa, že už jedou s Lijénkou zpátky domů do Trenčína a dnes tím pádem na hokej nepůjdou. Škoda, o hodně přišli. Bohužel i já...
     Ještě před hokejem se scházíme s dalším fanouškem zlínského hokeje - s Havranem, v plzeňské hospůdce na náměstí Práce. Chvíli před hokejem už vyrážíme do Medvědovy arény. A někde kolem hotelu Moskva, který cestou míjíme, přichází onen "blik," po němž se z Medvěda stává už jen tupé zvíře. Celý hokej jsem pak vnímal jen jako občasné záblesky ze tmy. Vrávorajíc po tribunách přišlo jedno světlo v okamžiku, kdy fandíme ve zlínském kotli jako o dušu. Nádherný zápas, spousta proměněných šancí a báječná atmosféra. To je vše, co vnímám. Hru na ledě pomalu nerozeznávám a nechám se jen strhávat davem. A to že jsem se sprostě vykašlal na kamarády s esemeskami? Sorry, pánové, měl jsem spoustu starostí sám se sebou...
     Závěr hokeje. Báječná děkovačka na závěr a nádherný pocit, že smolné předposlední místo si s Libercem možná vyměníme. Odcházíme na vlak a tentokrát ani nestíháme zajít na Gambáč do Mašinky. Laďa nás opouští a míří na cestu zpátky, zatímco stále vrávorající Medvěd jede s ostatními do Tlumačova. Tam už konečně začínám vnímat své okolí (bujaré fandění na plné pecky zřejmě nese své ovoce) a tak už vím, že jdeme do místní hospody vykládat, přičemž i na nějaký ten Radegast (sic!) dojde. Dojde i na mírnou nevolnost a tak se začínám sám za sebe stydět. Někdy po jedenácté opouštíme lokál a kráčíme vstříct postelím, v mém případě u Havrana. To však ještě pořádně pokecáme a spát jdeme... Tak na to se mne raději neptejte.
     Teprve druhý den ráno přichází odplata za mou donebevolající blbost. Začínám trpně střízlivět a před devátou mířím domů. Před Studénkou se už cesta vlakem stává nesnesitelnou a rád přijímám pohostinnost místní Budvarky, kde vzniká i tento článek...

     A to je konec jednoho vyprávění o jedné akci. Všem zlnským kamarádům se tiše omlouvám za svou blbost a jsem sám na sebe pořádně namíchlý, že jsem si takhle zbytečně zkazil zážitek z báječného hokeje. A co náš cyklistický happening? Zcela určitě jej jednou musíme uskutečnit! Už bez zbytečného hecování a sázek. Jednoduše jen pro radost ze sportu. O to bude báječnější! Na závěr ještě přikládám náš původní záměr a také zápis ČTK z báječného hokeje, který jsem viděl a nevnímal, ale který si tady to místo zcela určitě zaslouží.

md;-))) 17.02.2003


Malý dovětek na závěr...

      Konec? Houby konec! Z Budvarky jsem utekl ještě v pravý čas a vlakem dojel do Polanky s cílem provětrat rozpařené tělo odpolední procházkou. A tu nejenže zjišťuji, že jsem ve vlaku pozapomněl pohlavní pokrývku, čímž mi horká hlava začala valem stydnout, ale dokonce, že ke Kufberkům míří Brzdy pro své vozidlo, které u nich musel po včerejší pařbě zanechat a jet domů autobusem. No, a od Brzdyho už je jen kousek do Klimkovic a ještě blíž do Klenby. Sedáme tedy do auta všichni tři a míříme oním směrem. Následovala poměrně rychlá smršť několika piv a s tím... Ano, chtěl jsem trochu přibrzdit proces střízlivění, ale tohle?


md:*o

"POZVÁNKA" Z THÁJMSů
Na kole za hokejem!
Neděle 16. února

      Inu, měli jsme celou akci docela pěkně naplánovánu. Počasí by nám v poslední lednový den také docela dopřálo. Jenže těsně před akcí, konkrétně ve středu (mělo se jet v pátek), se můj cyklistický kolega Laďa rozhodl natrénovat a vydal se na cestu ze Sviňákova do Suchdola nad Odrou a zpět. Jak se však dalo čekat, tělo po nastalém nárazu sportovní aktivity zavzdorovalo a vypovědělo poslušnost. Kolega tak skončil v Bravinném a měl co dělat, aby cestu do Zlína ustál aspoň ve vlaku. V pátek ráno jsme tak pořešili podmínky přeložení celé akce s hlavním koordinátorem (a případně výhercem dvou litrů ferneta). Akci jsme tedy přeložili na neděli 16. února, kdy Medvědi hrají s Litvínovem. Všechny ostatní podmínky akce se pak nemění. My se musíme omluvit dvěma Zlíňákům, kteří se k nám chtěli po cestě připojit v původně nahlášeném termínu a pevně doufáme, že se happening ve druhém termínu skutečně konat bude. Na závěr tedy zveřejňujeme trasu celé akce. Sportu Zdar!

OSTRAVA - SVIŇÁKOV (odjezd v 7:30) - Polanka nad Odrou - Stará Bělá - Proskovice - Stará Ves nad Ondřejnicí - Petřvald - Mošnov - Příbor (8:30) - Lubina - Frenštát pod Radhoštěm (9:30) - Rožnov pod Radhoštěm (10:30) - Valašská Bystřice - Bystřice - Bystřička (12:00) - Jablůnka - Hošťálková - Tesák (13:30) - Kašava - Lešná - ZLÍN - STŘED (16:00)


ZPRÁVA Z HOKEJE
Hokej cizíma očima:

      Nečekaně snadnou záležitostí HC Hamé se stal duel 47. kola hokejové extraligy. Bez větších problémů si totiž v domácím prostředí poradil s Litvínovem, který porazil 6:1 a sny hostů o play off se pomalu Chemopetrolu rozplývají.
      Domácím, kteří nastoupili bez zdravotně indisponovaných Galvase s Ministrem, vyšel vstup do utkání. Vyloučení Ťupy potrestal po dvaceti vteřinách tvrdou střelou od modré Zubíček. Litvínov, hrající na čtyři útoky, tato branka nevyvedla z míry a častěji ohrožovali svatyni Hamé. Vyrovnání měl na holi v desáté minutě po přihrávce Žemličky Hübl, ovšem jeho pokus šel těsně vedle. Ještě větší příležitost měl ovšem Steiner, který z úhlu netrefil prázdnou branku, a podobný "kousek" zopakoval o chvíli později v početní výhodě opět Hübl.
Pořekadlo nedáš - dostaneš naplnil z následného protiútoku domácí Okál. Nejprve Pivko nadvakrát nevyzrál na Pince, ovšem následnou zpětnou přihrávkou vybídl ke skórování kapitána zlínského mužstva a ten mířil přesně.
      Do prostřední části hry stáhl trenér hostí Výborný hru na tři útoky a udělal několik změn. Místo očekávaného náporu však přišly šance Zlína. Okál s Jenáčkem ještě na Pince nevyzráli, úspěšný byl až Zagrapan, pro něhoľ to byl premiérový extraligový gól. Bezradnost hostí i v těch nejvyloženějších situacích poté potvrdili Steiner s Martincem, kteří opět nedokázali dopravit skákající puk za již překonaného Tučka. Neuspěl ani Klíma. Jeho sólo a následný blafák zneškodnil mladý gólman svým chráničem.
      Trest v podobě čtvrté branky tak přišel ve 30. minutě, v době přesilové hry. Od modré napřáhl Hamrlík a jeho pokus tečí umístil Veselý. Od tohoto momentu se Litvínov už tolik nesoustředil na hru, jako na diskuse s rozhodčím Vokurkou. Nesoustředěnost a nedisciplinovanost soupeře však domácí nepotrestali, přestože měl Vlach hned tři příležitosti.
      S přáním dostat se opět do hry vstoupili hosté do závěrečné třetiny opět v pozměněné sestavě. Vytvořili si další velké šance, ale Kotrla ani Hübl neměli dobře seřízená mířidla. Ve 47. minutě Veselý překonal Pince, ale pro předchozí faul Okála nebyl gól uznán. Podobně se předčasně radovali i hosté, když v početní výhodě našel skulinu ve skrumáži těl Prorok, v inkriminovaný moment však stál útočící hráč v brankovišti. Definitivně rozhodlo Hamé o svém tříbodovém zisku v rozmezí dvou minut. Nejprve Okál v přesilové hře doklepl odražený puk po Hamrlíkově střele, poté litvínovského strážce svatyně nachytal v nedbalkách Mokrejš. Radost z páté vychytané nuly sezony vzali necelé tři minuty před koncem Tučkovi hosté zásluhou Kašpara, pro kterého to byla rovněž první extraligová trefa.

      HC Hamé Zlín - HC Chemopetrol 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
      Branky a nahrávky: 4. min Zubíček (I. Rachůnek), 16. M. Okál (Pivko), 22. Zagrapan (Mokrejš), 30. Veselý (M. Hamrlík, Vlach), 52. M. Okál (M. Hamrlík), 54. Mokrejš (Pivko, Macholda) - 58. Kašpar (V. Hübl, Žemlička).
      Rozhodčí: Vokurka - Bádal, Hejduk. Vyloučení: 7:8, navíc Žemlička (Litvínov) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 4 450.

      Hamé: Tuček - M. Hamrlík, Blaťák, Zubíček, Vavruša, Macholda, Hriňa - M. Okál, Vlach, Veselý - I. Rachůnek, Lipka, Jenáček - Mokrejš, Zagrapan, Pivko.
      Litvínov: Pinc - Hranáč, P. Martínek, Kroupa, Ťupa, Kuntoš, Bombic - Klobouček (21. Kašpar), V. Hübl, Žemlička - L. Havel, Steiner, Prorok - Trávníček, T. Martinec, Kotrla - Klíma, Gombár, Šulc.

      Hlasy trenérů po utkání:
Jaroslav Stuchlík (Hamé): "Oba týmy dnes v defenzívě neoplývaly jistotou. My jsme však udělali méně chyb a navíc ty soupeřovy potrestali. V prostřední části hry Litvínov otevřel hru, s čímž přišly další šance. Lví podíl na našem úspěchu měl brankář Tuček."
      Jaroslav Hübl (Litvínov): "Podali jsme jeden z nejhorších výkonů sezony. Vlastními hrubými chybami jsme dovolili domácím rozhodnout už v první třetině, naopak my jsme naše šance trestuhodně zahazovali. Domácí vyhráli zcela zaslouženě, my jen potvrdili, že s takovým výkonem nemáme v play off co dělat. V postup do první osmičky po dnešku nevěřím, zvláště při pohledu na los posledních kol."

Zdroj: ČTK.


Šup nahoru!