EXPEDICE ALFA 1994
na kole kolem republiky z Pardubic do Ostravy


FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í

chat

Akce do roku 1996

Náš diář

13. června 1994 - desátý den - z Veltrus až do Velké Ameriky ...

Expedice Alfa 1994       Desátý den putování jsme pojali vyloženě oddechově. Po ránu jsme se už zas tak dlouho nepodivili nad službami ČD s.o. (už tenkrát???). Po vystřízlivění a návratu jsme se rozdělili. Láďa se flákal po Kralupech nad Vltavou, já zamířil do Rádia Alfa k našemu chlebodárci domluvit podrobnosti našeho vysílání. Na oběd jsme se opět zdárně sešli v nádražce v Kralupech, kde hrála hlučně a svižně právě Alfa. Jídlo bylo levné a kvalitou odpovídající navštívenému podniku...


Expedice Alfa 1994 Veltrusy - Kralupy nad Vltavou - (Praha, Rádio Alfa) - Okoř - Jeneč - Loděnice u Berouna - Svatý Jan pod skalou - Srbsko - Karlštejn - Mořina - Velká Amerika, 71,93km

Expedice Alfa 1994       Po posbírání všech součástí našich kol jsme se ke druhé hodině odpolední ospale vydali směrem na Okoř. Romantickou zříceninu hradu, která bývává cílem mnoha trempských cest, jsme prolezli doslova křížem krážem.
      po pár ilustračních fotech jsme vyrazili na další cestu přes Loděnice na Karlštejn. Ano, známý hrad nad Berounkou jsme i přes jeho profláklost navštívili a vznikl první záznam do vysílání (viz níže). Z Karlštejna jsme dále pokračovali až k Mořině. Po cestě nás zaujala železniční trať v perfektním stavu s novými lepeňáky a bezpečnostními nátěry (zase ta profesionální deflorace, achjo:-)), která byla dle našeho odhadu předána k muzejním účelům.
Expedice Alfa 1994       Po výtečném občerstvení U Balvana jsme již lehce stoupali k Velké Americe. Po prohlédnutí výše zmíněné a vedlejšího Mexika zezhora jsme se již spustili dolů k vodě. Dole nebyla ani noha, vlastně jenom čtyři a ještě ke všemu naše. Prostě pech. Po lehčí obhlídce jsme zaujali polohu mrtvých brouků.

      Vida, špatně jsem se připravoval při jarním skenování fotek. Měl jsem si nejprve přečíst celou akci a pak se teprve pustit do díla. O Americe jsem dosud nic netušil. Po patnácti letech novinka:-) Kde jsme vlastně spali a kde jsme případně schovali kola s bagáží už dnes naprosto netuším. Co třeba Ladin? Věděl by? Také je škoda, že jsme v Americe vůbec nefotili.

      Momentálně jsem v Kralupech (možná jsme měli zajet za Mílem) a čekám, až se Jen vrátí z Prahy. Je tady málo krámů a město nic moc (projít ho vůbec nebylo těžké a holky tu nepatří k nejhezčím(o 300 procent hůř než u Jičína). Jen se vrátil okolo poledne. Slušně jsme se najedli v nádražce a vyrazili k objetí Prahy. Samozřejmě jsme nemohli vynechat Okoř, která mě překvapila rozlohou. Po té, dále po cestě nám zkřížila cestu trať, jenž byla dobře vybavená, ale nepoužívaná. Pak jsme projeli Loděnici (cd), Svatého Jána (zázračný pramen) a dorazili do Mořiny. Zde jsme hledali restauraci Pod kaštanem. Samozřejmě kaštany byly úplně všude. Nakonec to byla taková kůlna, ale dobře jsme se pobavili (aj kola nám tu přes noc nechali) pojedli míchaná vejce a šli do lomu (Amerika). Což vo to hezký to je, ale ten krpál dolů. Ladin

*****

Expedice Alfa 1994 Z Karlštejna se nám ozvala Expedice Alfa s aktuální zprávou:
      Dnes 14. června se v dopoledních hodinách bude na Karlštejně konat jednání komise Ministerstva kultury a Památkového ústavu z Prahy o dalším využití prostor hradu. Hlavním tématem bude dořešení nové koncepce úpravy expozice.
Expedice Alfa 1994       Toto již druhé jednání se bude zabývat také otázkou znovuotevření kaple Svatého Kříže ve Velké věži. Nový návrh hovoří o zřízení tzv. Druhého prohlídkového okruhu. Aby se zabránilo případné devastaci prostorů kaple, budou prohlídky v intervalu po hodinách a maximálně v deseti osobách. S tím souvisí i nový systém rezervace vstupenek, neboť první okruh má interval po deseti minutách v počtu až šedesáti osob. Tím ovšem může nastat situace, že druhý okruh bude vyprodán na půl roku dopředu. Otevření kaple zatím brání nedokončená oprava chodeb ve věži.
      Expedice Alfa 1994 Jak nám řekl správce hradu Ing. Jaromír Kubů, největší problémy souvisí s rezervací vstupenek pro skupiny osob. Touto cestou prosí, aby se všechny organizované skupiny obrátily na společnost Orfea Praha, tel. 2321919. Pro jednotlivce samozřejmě není rezervace nutná, budou odbavováni jako doposud přímo na hradě.
      Od letošního roku je prohlídka obohacena o jednu místnost v budově děkanství. Do vlastní expozice bylo dodáno několik obrazů vesměs s tématikou pohledů na Karlštejn. Na prázdniny je připraveno několik hudebních vystoupení na hradním nádvoří. Mezi první a druhou branou je pro návštěvníky připravena ukázka ražby mincí s možností zakoupení.
      Přímo v hradní pokladně je pak možno zakoupit velké množství publikací o hradě v pěti jazycích. Hrad je pro návštěvníky přístupný celoročně a vstupné se od loňského roku nezvýšilo. Je stále 20 a 10 Kč pro našince, 90 a 45Kč pak pro cizince.

Jan Varhaník, Karlštejn, pro Rádio Alfa


K odkazům! * 101125 a 110119 *