EXPEDICE ALFA 1994
na kole kolem republiky z Pardubic do Ostravy


FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í

chat

Akce do roku 1996

Náš diář

12. června 1994 - devátý den - ze Žandova přes Bezděz a Kokořín do Veltrus...

Expedice Alfa 1994       Dnešek byl, co se týče počasí, světlou výjimkou, protože tak krásně jsme během našeho putování ještě neměli. Většinu dne jsme věnovali jízdě na kole a tak jsme navštívili jen dva hrady z mnoha, které jsme cestou míjeli.


Žandov - Česká Lípa - Doksy - Bezděz - Kokořín - Mělník - Kralupy nad Vltavou - Veltrusy, 115km

Expedice Alfa 1994       Prvním z námi navštívených hradů je Bezděz, založený už ve třináctém století Přemyslem Otakarem II. při obchodní cestě z Prahy do Žitavy. Roku 1279 zde byl vězněn Václav II. i se svou matkou Kunhutou Otou Braniborským. Kde? Místo si můžete na hradě prohlédnout kdykoli. Hrad zpustnul do dnešní podoby po odchodu poustevníků po roce 1785.
Expedice Alfa 1994       Hrad Bezděz je turisticky velmi lákavý, protože nabízí za dobrého počasí ze své výšky 603 metry nad mořem vyhlídku na půlku Čech. My máme smůlu, protože pro totální nedostatek peněz není na opravu již roky uzavřené věže, ze které by vyhlídka byla určitě ještě impozantnější. Na hradě se nyní opravuje střecha Pulkrabského paláce, která dostává novou břidlicovou pokrývku.
Expedice Alfa 1994       Jedinečná je na hradě také zachovalá původní gotická klenba ve třech palácích, avšak v současné době je pouze kaple opravená. Při vstupu do hradu návštěvníka zaujme nově opravená hradní brána včetně jejího portálu. Po zaplacení 10 nebo 5 Kč čeká výletníka poučný a vtipný výklad o hradu. Kdo prý od první poloviny 18. století na hrad vstoupí, tomu hříchy smazány budou. O ubytování a občerstvení v obci pod hradem není rozhodně nouze.
Expedice Alfa 1994       Druhým dneska navštíveným hradem byl původně středověký Kokořín, založený nám už známým Berkou z Dubé. Na počátku našeho století byl však hrad již pouhou zříceninou a jako takovou ji vlastnil rod Špačků, který jej přetvořil v duchu romantismu na výletní místo. Vůbec se nedivím, Kokořínský důl, nad kterým se hrad tyčí, je skutečně nádherným místem. V roce 1982 proběhla kompletní rekonstrukce. Hradní palác je v přízemí zařízen coby hodovní místnost a v prvním patře je instalováno vybavení pokojů středověké šlechty. Pro heraldiky je pak hrad zajímavý hlavně svou erbovní výzdobou, která má malé nedostatky, které odborníka dráždí, ale vy si toho ani nevšimnete. Stejně jako já.
Expedice Alfa 1994       Noc bohužel trávíme ve Veltrusech, kde pokud nejste cizinci, neočekávejte pražádnou ochotu personálu. V drahém kempu se nezbavíte pocitu jako z lunaparku, sociální zařízení nic moc, odporně páchne i tzv. pitná voda. Stravování ve zdejší restauraci není nic pro našince, navíc po deáté zhasnou a vyhodí vás. Sportovní vyžití tady najdete především díky vodě a kemp těží z blízkosti zámků v Nelahozevsi a Veltrus. Potažmo Praha je také za rohem. Bohužel.

Expedice Alfa 1994       Je mi to těch mnoha letech skutečně s podivem, z jakého důvodu jsme minuli třeba takovou Housku. Tajemné místo uprostřed hustých lesů, kde se prý nachází vchod do pekla. Paranormálními jevy se to na hradě jenom hemží. Expedice Alfa 1994 Možná právě tajemnost a hlavně totálně skrytý hrad svému okolí nám zabránil jeho návštěvě. Nebo si vemte Českou Lípu. Jasně, o nijak zajímavé město rozhodně nejde, ale žil tam už Pan Roman? O rok později urkitě. Třeba Kokořín celkem chápu, je vážně pěkný, ale co nedaleké skalní pokličky? Nebo třeba Mělník. Že jsme se nevydrápali k zámku a nekoukli na profláklé panorama soutoku Vltavy a Labe? Asi jsme měli jinou představu o krásách světa. A propos, jestli se podivujete našemu tulení se k podivným hejblatům kolem kolejí, tak vězte, že jsme ve své praxi něco podobného viděli poprvé. Přejezdník a počítač náprav se holt tenkrát moc neviděl:-)

      V neděli je vyhrazeno Bezdězu. Za Českou Lípou (překvapilo mě náměstí, které vypadalo o 100procent lépe než posledně.) (U strejce jsme se nestavovali) jsme se geniálně sami sobě ztratili, částečně díky mé krátkozrakosti a taky, že Jen čekal na náměstí v Doksech. Myslel jsem, že to protáhl až na Bezděz. Tak jsem si cvičně vyběhl na Bezděz, tam nebyl, tak jsem šel dolů, kde jsem rozestavěl hlídky (Jen ani nevěděl, že ho znala téměř celá vesnice), provokativně kolo a šel do hospody. Ještě než jsem dojedl, byl už tam, takže hrad jsem stihli navštívit včas. Potom nám nezbylo, než se přemístit na Kokořín. Projeli jsme překrásným Kokořínským dolem (sem se musím někdy vrátit). Hrad je pěkný, zaujme heraldická výzdoba (nepřesné). Údolím Pšovky jsme dojeli do Mělníka (zase nějaké nejasné vzpomínky na Zahájí) a odtud do Veltrus, kde byl kemp (nestál za nic), drahé pivo a ještě nás vyhodili. Ladin

*****

K odkazům! * 101125 *