EXPEDICE ALFA 1994
na kole kolem republiky z Pardubic do Ostravy


FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í

chat

Akce do roku 1996

Náš diář

8. června 1994 - pátý den - od Kosti přes Vladštejn až k Tanvaldu, Lipová12...

Ladin je hrdý na svůj kraj...:-)       Hlásíme se z Města Tanvaldu, ve kterém jsme strávili noc v Domě turistů, což je snad vůbec nejlevnější ubytování v širokém okolí vůbec.


Nová Ves u Kosti - Kost - Libošovice - Hrubá Skála - Valdštejn - Turnov - Hrubý Rohozec - Železný Brod - Tanvald, 74.28km

Ladin pod Kostí.       Další nový den jsme započali návštěvou gotického hradu Kost, který stojí na pískovcové skále na rozhraní tří hlubokých údolí (Plakánek, Prokopské a při Černém rybníku), a jehož historie se započala na rozhraní 14. a 15. století. Loni byl areál navrácen zpátky rodu Kinských.
      Od letošního roku návštěvníci k velké škodě neshlédnou původní interiéry. Ty byly odvezeny a je zde jakási sbírka historických zbraní a rodové obrazy Kinských, o kterých nikdo nic neví, protože byly přivezeny bez jakékoli dokumentace. Je zde navíc nejvyšší vstupné (20 a 10Kč), které rozhodně neodpovídá bohatosti nabídky.
Oba dva u zámku na Hrubé skále.       Dále jsem byli ve známém výletním místě - na Hrubé Skále. Je zde pseudogotický zámek, ve kterém je veřejnosti přístupná jen věž s překrásnou vyhlídkou po celém širokém okolí. Pod věží je letos poprvé připraveno občerstvení v dobrých cenových relacích. Vstupné na věž je 5 a 2Kč.
      Podél pískovcových skal jsme dojeli na turistický hrádek Valdštejn, který byl založen koncem 13. století.Přístupovému kamennému mostu vévodí osm plastik českých svatých od Josefa Jelínka z Kosmonos z roku 1722. V muzeu hradu se nachází expozice novodobých dějin Turnovska a dále výstava prací žáků turnovské ZUŠ. Vstupné je zde lidové - 5 a 3Kč.
... a tady u zříceniny Vladštejna.       V Turnově jsme navštívili zámek Hrubý Rohozec datovaný od roku 1300. Je zde bohaté vnitřní zařízení zobrazující vývoj nábytku a odívání od renesance až po českou secesi. Podle slov kastelána zámku pana Nováka kupodivu poklesl zájem o zámek, nejvíce snad z důvodu nedořešené restituce a také proto, že návštěvníci začali navštěvovat hrady, kde se cítí volněji. Ovšem návštěva zámku stojí za pozornost, neboť oproti minulým letům byla sbírka obohacena o další nábytkové exponáty. Pozornost si zaslouží i zdejší knihovna obsahující na deset tisíc svazků. Vstupné je tradiční - 15 a 5 Kč.
      Tanvald, Lipová 12, Domov turistů byl jedinou možnou levnou možností ubytovat se. Sociální zařízení dobré, teplá voda teče celý den. Je možné si tady něco uvařit, restaurací v přilehlém okolí je dostatek. Ochotný personál nemůže vyvážit naprostou neatraktivnost města. O sportovním vyžití se nebavím vůbec...

      Na pátý den Expedice v sobě nechovám žádnou vzpomínku, ba ani její záblesk. Z po letech přečteného mi ovšem celkem jednoznačně vyplývá, že jsem byl standardní mladý levičák. Restituce byla evidentně sprostým slovem a je celkem pochopitelné, že kastelánům zvyklým na šeď a pohodu minulého režimu moc nevoněla. Navíc mladým nezkušeným novinářům bylo vhodné naznačit, jaký je ten jediný správný světonázor...:-)

      Ráno jsme se vrátili opět ke Kosti (opět Kinští, příjemné průvodkyně). Z Kosti jsme to vzali zkratkou, kterou jsme třikrát netrefili a když se nám to povedlo, Jen bouchl duši, ale i s pláštěm (dobrá škuba). Na mostě u mlýna bylo nutné kolo trochu vyspravit. Posléze jsme se pohli směrem na Hrubou Skálu (dost dobrý kopec). Tam stál sice zámek, ale nepřístupný (hotel) kromě věže, kam jsme samozřejmě vylezli a rozhlédli se po kraji. Pěkné výhledy na skály. Stezkou lesní jsme se dostali na romantickou zříceninu hradu Valdštejna, kde jsme museli poprvé platit. Nejhorší bylo, že už jsme si odvykli. Pak nám nezbylo než sjet do Turnova na oběd (byla tam servírka vysmátá jak lečo, to byl zase úlet) a navštívit zámek Hrubý Rohovec. Po chvilkovém dobývání a shánění kastelána jsme se dostali i dovnitř. Zase to byla zdržovačka. Poté jsme se přes Železný Brod dostali do Tanvaldu, kde jsme přespali v příjemné turistické ubytovně. Město ale vypadalo dost ošumtěle. Ladin

*****
Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den Expedice Alfa 1994 - pátý den

K odkazům! * 101107 *