FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í
<<<       Cesta do města - Ostrava       >>>
chat

Akce roku 2012
Náš diář

sobota 3. listopadu
Bývalý důl Fanny. Krásný den. Možná jeden z posledních v letošním roce. Nevyužít jej by byla hloupost. Leč mám emcy, tudíž možností k cyklistickému povyražení mnoho nemám. Obvykle v podobné situaci vyrážím do bezprostředního okolí, na které je mi jindy líto čerpat drahocenný čas. I proto jsem neměl chuť prozkoumat stav a možnosti cyklistických stezek a tras na území mého (h)rodného města. Mám jeden svůj oblíbený okruh, který vždy s radostí rozšířím o nějaké předem nečekané odbočení. A vlastně děkuji náhodě a momentálnímu nápadu, bez něhož bych u odpoadkové továrny OZO odpočil za mostem určitě doprava na Vratimov a ne doleva směrem na centrum města. Nevznikl by tak článek o možnostech, jak v relativním bezpečí projet středem. A taky bych netušil, co nás v nejbližších letech čeká. Mám radost, že v dohledné době nás čekají lepší cyklistické časy. Článek můžete brát i jako námět na návstěvu míst, která určitě stojí za zhlédnutí.

Itinerář dne: Svinovské nádraží - route 5 (Jantarová stezka) - Hraničky - Dolní Polanka - Jistebník - Košatka - Poodří - most Zdeněk - Proskovice - Nový Světlov - Krmelín - Oprechtice - Nová Bělá - Mitrovice - Hrabová - OZO - Kunčice - po pravém břehu řeky Ostravice - Důl Zárubek - Slezskoostravský hrad - centrum města - Komenského sady - Hrušov - Koblov - Důl Landek - Petřkovice - Nordpól - jáma Fanny - Bobrovníky - Hošťálkovice - Třebovice - Svinovké nádraží, 85km

      Na sviňákovském kolodvoru (nádraží Ostrava Svinov) začínám záměrně. Logičtější by bylo začít doma, jenže v pracovní dny stejně odjíždím odpoledne z továrny a ta je právě tady ve Slezsku. Asi trochu unavím zeměpisem, ale sami zjistíte, že to není tak zlé. Ostrava má dvě hlavní velké řeky. Evropskou Odru a beskydskou Ostravici. Jejich soutok již dávno odkryl ve svazích vrchu Landeku uhelné sloje. Jejich toky tvoří klín. A právě jen uvnitř klínu jsme na Moravě. Takže třeba u mne doma v Zábřehu. Levý břeh Odry pak patříval pruskému Slezsku, pravý břeh Ostravice Slezsku polskému. Ano, hranice se několikrát měnila, abychom až po druhé světové válce nadlouho všechny posunuly až na sever nad Ostravu. Řeky jsou pro nás velmi důležité. Přinesly teda i zkázu v roce 1997, ale také krásnou přírodu ve svém okolí. Ano, my domorodci víme, že do přírody je jen kousek! Jenže lidé jsou k řekám nevděční. Takže jejich okolí nevyužívali. Třeba i strachy před velkou vodou. Čímž zbyl kus přírody, ale také prostor pro cyklostezky, jejichž velký rozvoj u obou řek se v nejbližší době s nadějemi očekává. Nejde o typické trasy pro dojíždění do práce, ale rekreační charakter mají fantastický.
      Popojeďme na jih ze Svinova po značkách cyklohájweje číslo 5 (jinak Jantarovou stezkou) k jihu. Začátek přes Svinov je vrcholný opruz a pro cyklistu za trest, ale sotva zajedeme za Svinov a podjedeme dálnici, stoupáme vymazlenou luxusní asfaltkou pod Janovou a dále na Hraničky. Obojí jsou částmi Polanky nad Odrou a díky dálnici je povrch cesty naprosto dokonalý. Při dobrém počasí vpravo před sebou na vrcholcích příjemně houpavé silničky vidím s radostí Beskydy. Všechny důležité vrcholky. Paráda! Dole vlevo od nás za železnicí už "běží" CHKO Poodří. Lužní lesy na území města. Rarita, kterou by v našem městě těžkokdo čekal. A taky místo, kam s radostí v časném jaru chodím na svůj - tedy medvědí - česnek. Mám to kousek od baráku a jeho vůně se ráda nad ránem nese až do zrovna otevřeného okna.
      Hraničky jsou, jak jsem již psal, v Polance nad Odrou. Tady můžete buď pokračovat dále po Jantarové stezce až do Jistebníku, odkud pokračují stále výhledy na Beskydy a nebo sjedete po silnici vlevo dolů z kopce na Dolní Polanku. Hospůdka U Machů po levé straně nabízí mizerné pivo Ostravar (to je o pivu, nikoli hospodě), ale vynikající kuchyni. Vřele doporučuji! U hospody hledejte červenou turistickou značku, kousek se vraťte (cca sto metrů) a pak společně se značkou se dostanete mezi rybníky. Třeboňsko sever? Něco na ten způsob. Chovejte se tady slušně, už jste na území CHKO. Vnímejte mírně rozbitou lesní a polní cestu a jeďte pořád až do Jistebníka. Stále rovinka, lesy, louky, rybník za rybníkem a naprostá pohoda. Srovnání s Třeboňskem je skutečně na místě. Odra si tady volně meandruje a dokonce tady před třemi lety radikálně změnila svůj tok a vytvořila ostrov. Rybníkáři musí ustupovat, byť občas to dělají naprosto příšerně. Říká se tomu "zachování biodervizity." Mimořádně hnusné slovo.
      V Jistebníku se lze občerstvit hned na několika místech. Tady se obě varianty spojují a do Košatky běží spolu. A parádně! Na hrázi mezi rybníky, z nichž ten větší je Bezruč. Parádní vrbí oboustranná alej nadchne po celou vegetační dobu, v jejíž druhé půlce se nad silnicí uzavřou koruny stromů do nádherného zeleného tunelu. I na jeho konci se lze občerstvit v Košatce. Pozor, ještě před ní přejíždíme most přes Odru, který nás převede nejen z břehu na břeh, ale také ze Slezska na Moravu. Tady také opouštíme Jantarovou stezku a jedeme dále na Starou Ves nad Ondřejnicí. Ovšem jenom kilometr, kdy přejedeme další řeku - Ondřejnici (ano, znáte beskydský Ondřejník?) a za mostem se dáme doleva. Cesta se sice zhorší, je stále více polní. Ale asi jenom dva kilometry. Pak pocitově sledujeme pěšinu, přejedeme přes lávku meliorační "zemědělskou" strouhu a po chvíli dojedeme k dřevěnému mostu s názvem Zdeněk. Jednoho filharmonika se stejným jménem znám, tak mu vždy tvrdím, že se jmenuje po něm. Na mostě končí území obce Košatka a začínají ostravské Proskovice. Ale to sami poznáte:-)

6.11.2012
medvěd:-)


zbytek fotek
Poslední aktualizace: