<<<      Trutnov 87 - 08      >>>

FREEDLAND.cz
W E B    P R O    T Y,    K T E Ř Í    V Í

chat

Akce roku 2008
Náš diář

program
Samizdat. Program na hlavním pódiu... ... a na druhé scéně. Alternativa a meditace.


21. až 24. srpna

OAMF Trutnov v pátek večer:-)       Trutnov. Festival Trutnov! Jinak taky hudební svátek na konci prázdnin. Pro mne poosmé. Když jsem jej na samém sklonku minulého století objevil, jel jsem tam právě a jen proto, že tam jezdili mí kamarádi. Tenkrát jsem absolutně nevěděl, co takový festival obnáší, protože jsem vlastně žádnný předtím nezažil. Začít zrovna Trutnovem bylo tedy prozíravé. Dodnes nepřekonatelný festival. Alespoň pro mne. Ano, hudba, kterou spojuje boj proti jakémukoli útisku a komunistech, kteří jeho vznik vlastně "zavinili" nemluvě, je jen jeden z důležitých článků. Tím neméně důležitým článkem je lidská slušnost, solidarita a tolerance, kterých se dnes tak málo dostává. Také setkání a absence jakýchkoli útoků komerce, to vše jsou důvody, proč tak rád rok co rok navštěvuji Věchetovo týpí Na Bojišti, byť letos zřejmě naposled. I proto se každoročně těším na konec prázdnin, byť zároveň vím, že tím končí mé nejoblíbenější roční období. Jenže právě tady vzniká ta spousta ohříváčků, se kterými pak kolikrát vydržím až do konce zimy:-)

Vstupenka na OAMF. Zadní strana vstupenky.

Janička, Lenka a Aleš v jídelně našeho obýváčku...       Mám rád ten klasický páteční začátek Trutnova: člověk vystoupí z vlaku na nádraží (letos vyhrálo soutěž Nejsympatičtější nádraží..., ehm...), přejde přes Labe a mírným tempem (záleží samozřejmě na počasí) se vydá postupně zdolávat trutnovské Krakonošovo náměstí. Letos navíc někdo dal na radniční věž plastiku draka, takže i náměstí je trochu jiné. To je tak půlka cesty. Na náměstí se zahne doleva a nejprve podloubími a pak stromovou alejí, jsa chráněn před sluncem, stále stoupá dále až na Bojiště. Jako po první bitvě si pak člověk obtěžkán bagáží přece jen troštičku připadá. Jenže sladká odměna přichází. Už s prvními dunivými tóny se tempo města spomaluje na více než příjemnou rychlost a už člověk potkává lidičky s takovou tou spikleneckou jiskrou v oku. Stačí loňský náramek a kolemjdoucí ví.
Konvi, Charlie, Sir, Veronika a Fünf v naší jídelně...       Před vchodem prozváním Konviho a v podstatě ani nebylo třeba, neboť v Trutnově se stále používají hodiny, takže když se řekne ve tři, člověk na místě ve tři je, nebo pak tradiční meeting point "Pod lampou." Tam se však bez náramku člověk nedostane. Konvi s Alešem Jelinků vycházejí, vítáme se a jdeme si sednout na benzinku, která je nám již podruhé domovem. Loni vychytané místo je i letos naše, navíc i s kuchyní a občerstvovnou. Malinko jsem se lekl Dudáka10, kterého jsem si dosytosti "užil" na vodě, ale místní Krákora12 za stejnou (festivalovou) cenu problém bryskně řeší. Paráda!
Konvi a Aleš.       Jako vždy jsem v Trutnově rád a nadšen. lístek mi sice Charlie přiveze později, nic nám však nebrání posedět a poklábosit u Krákory. Až teď nám dochází, jak ten rok zatraceně rychle utekl, ale stejně nám připadá, jako bychom navázali na rozhovor, který skončil teprve před hodinou. Ano, je tady fajn! K večeru přijíždějí Fünf s Veronikou a Zippem a o něco dříve pak Charlie s Lenčou - Delegací a Janičkou. Tak šupinky ubytovat, ještě jeednoho Krákoru a vzhůru Na Bojiště!
Janička a Aleš.       Zatímco Konvi s Alešem už dneska začali, my ostatní začínáme Blue Effectem s Honzou Křížkem a jako vstupní zářez do trutnovské pažby jsme nemohli vybrat lepší koncert. Michal Prokop s Framus Five nás nějak nevzali, tak jsme začali tradičně korzovat areálem. Jaké bylo milé překvapení, že druhá scéna se příjemně zvětšila (to místo je vůbec vychytané, poáč se netluče s hlavní scénou - horší to je s hospodou...) a šlape pořádně, stejně jako 100 stupňů na ní. Na hlavní scéně jsme si nemohli nechat ujít pozdrav rudého bratra Vinetua a Sto zvířat po něm. Utekly nám sice Buty (co se dá dělat, program je pořádně nabušený!) Jasná Páka (s Vášou a Kollerem) mohl Sir zařvat na Jeldu společně se Starou Pákou a popůlnoční Shelter začal zvedat krakonošovy pokličky. Tady mi poprvé dochází, jak zmršený zvuk byl letos na Colours of Ostrava. Tady? Tady není slabý koncert!!!

Zipp recituje Tesilovou verbež.       Sobotní ráno nás přivítalo celkem vlídně. Všichni toužíme po pořádné snídani, porcelánové míse a dalších lidských potřebách, tudíž se přemisťujeme tradičně ke Kopeckým. Ano, hospoda, kde na fotkách vypadáme jako po bitvě, ale vše se s postupujícím časem rozhodně lepší. Nejinak letos. Před odchodem od Bojiště se však ještě rozjíždíme u druhé benzinky Krákorou a Tesilovými sráči - jak jinak - v Zippově neopakovatelném podání. Přidá se k nám Bylinkář - místní mediální hvězda a o ranní netradiční zábavku je postaráno:-)
Záviš v péří.       Prvním koncertem je tak Hever @ Vazelína, Tesilová verbež v originál podání, já však opouštím skupinu a jdu si lehnout a číst festivalový bulletin nad hlavní scénu, kde hraje Robert Křesťan s Druhou Trávou. Příjemný rozjezd dne. Na druhé scéně potom koukám na Vášu, Aleše, Alenu a jejich malé Ale. Šmankote, pořád fičák! -123min chytám jen konec (kua, nestíhám!) a s ostatními už dáváme nabušený Krucipüsk. Rudolfa Pellara i Havlovu Audienci vynecháváme a jdeme vyvětrat do našeho obýváčku na benzince. Porce hudby byla pořádná a příprava na večer je nutná. Proč? Jiří Schmitzer na hlavním, Záviš po něm v Hospodě za drsně létajícího péří (mám v p...), které se snažil neustále rozvívat dvakrát vyšší maník než my a my měli co dělat, abychom tu duchnu udrželi:-) Mno a večer pak Soulfly, kousek Locomotive a já utíkám nabušen hudbou do kuchyně našeho obýváku, kde však dlouho nevydržíme sedět, poáč kosa začala být jako z nosa:-)

Vladimír Mišík a ETC... na hlavním pódiu...       Uplakané nedělní ráno nás vítá. Zipp budí: "Vole, vstávej, Boron nepočká!" Rychlá hyena a šup na tradiční rozcvičku. Nějak chlapci zesilovače nechali oproti jiným letů šeptat a já vydržel sedět na lavičkách. Nicméně to stálo za to. Prostě klasika:-) Následná Houba nás naladila jen malinko a jdeme si s prvními kapkami deště sednout na druhou benzinku pod deštník, což se ukázalo jao prozíravé, protože zbytek podoledne nám prochcalo. Takový ten nenápadný jemný deštík, ale člověk je durch za chvíli. Jo, a taky kosa. Vracíme se po poledni, kdy na hlavním pódiu burácí Mišík s Etc. místo Bratrů Ebenů, po nich Skylini, malinko kouknu na opožděné Ebeny na druhé scéně (nic moc, pánové až přeladili), takže zpátky na Polemic, kousek Psích Vojáků a Tleskače...
Monkey Business pod svými světly...       V podvečer jsme dali trochu šopingu v areálu a večer bomba z největších: Monkey Business. Tonya Graves v sedmém měsíci, my z ní pro změnu v sedmém nebi. Matěj Ruppert se nenechal zahanbit a vůbec kapele to šlapalo až neskutečně. Lepší tečku jsme si za letošním Trutnovem jsme si nemohli ani přát! Sice jsme dali ještě jednoho Bobka ze zvědavosti, ale ten byl chudák asi paf z toho množství lidí na fesťáku. Po jednom jeho songu jsme se pomalu vydali směrem do obýváčku a vychutnávali si poslední okamžiky Bojiště. Ano, bohužel již zřejmě skutečně naposledy. Prachárna, jak se jmenuje nové místo pro OAMF Trutnov a setkávání lidí vůbec, bude muset navázat na tuhle dospělou klasiku. Nebude to mít vůbec lehké. Na Bojišti bylo totiž vždy velmi příjemně, byť lidí přijíždělo v posledních letech stále více a kapacita se naplnila. Loučíme se, sedáme do auta, Lenka řídí (zodpovědný řidič ví) a my ostatní začínáme zpívat. Je proč, je nám vážně do zpěvu:-)
Díky všem!


...

Schválně, kolik je na pódiu reklam???       Na závěr bych měl takovou doušku. Po letos totálně sprzněných Colours of Ostrava mne poprvé napadlo srovnat, jakou výhodu přináší komerce a reklama na festivalu. Jak je známo, Colours of Ostrava si pořádá v tzv. vlastní režii nechutně vydřidušská Česká spořitelna (Zlatuše Holušová tam už jenom pracuje - duch je dávno v háji), zatímco Trutnov pořádá stále Martin Věchet. Tak slyšte: Vstupné: Colours 999, Trutnov 880. Pivo: Colours 27, Trutnov 25. Kapely: Colours: 6 stagí, 150kapel, Trutnov: 3 pódia 108kapel. Colours: Vtíravá reklama všude kam se podíváš, Trutnov: Gambrinus, toť vše! Duch: Colours 08: kde nic tu nic, Trutnov: 100%. bulletin: Colours - ani polovina kapel, zato mraky reklam, Trutnov: klasika - 64stran nabitých informacemi. Bez reklam - platím si to přece ve vstupném. Trička: Colours - 280Kč s logem Spořky a bez nápadu stejné už několik let, Trutnov: 350Kč a výběr s několika verzí a nápadů. Tak mi řekněte: V čem spatřujete výhodu "sponzorovaných" festivalů. Jedině v tom, že Spořka opět vydělá. Ten dril a odporný zvuk na většině vystoupeních v Ostravě jednoduše otrávil. V Trutnově? Ještě týden po akci mám takový ten spiklenecký pocit. Znáte to?

md:-) 31.8.08


Fotogalerie
OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08 OAMF Trutnov 87 - 08


Poslední aktualizace: