Freedland <<<      4 pod peřinou - Václav Roman - LOSERS - Divadlo Hudby Olomouc, 27. září      >>> 2008
Náš diář


FREE´D´LANDy

Pozvánka na premiéru hry Václava Romana - Losers.

      Zajet na olomoucké představení divadelní společnosti 4 pod peřinou bylo pro mne vlastně příjemnou povinností. Její nedílnou součástí je i můj bratránek Pan Roman a nepřijet toho sobotního podvečera do olomouckého Divadla hudby, by byla ode mne nehoráznost. Divadelní společnost měla na programu svou novinku hru Losers, se kterou tady zavítali vlastně díky panromanově domovské firmě, která náklady na představení hradila a velmi decentní formou skryté reklamy jí to pak k pobavení všech na pódiu vrátil...

Tom (Václav Roman) a Patrik (Roman Baďura) ve hře Losers.       Lůzři jsou autorskou hrou ze současnosti, ve které účinkují čtyři ctižádostiví zástupci dnešního světa. Jednak manželé (neúspěšný spisovatel a scénárista Tom v podání autora samého a úspěšné spisovatelky jeho ženy Kláry v docela přesvědčivém podání Lenky Podhradské) a druhak studentky umění Katky v podání Magdy Paučkové a konečně všeho schopného filmového producenta Patrika, jehož ztvárnil Pan Roman. Nechci tady popisovat děj, ani povedenou zápletku tohoto manželského čtyřúhelníku (v tom se Václav Roman vyznamenal a vazby mezi lidmi vychytal), poáč budu rád, když se na představení zajde podívat každý. Musí stačit, že jde o směs dramatu a komedie, přičemž ani jednoho není přehršel a pointy se dávkují v přiměřeném - nepřehnaném - množství. Nutno podotknout, že se zde počítá s inteligentním divákem, na zlatém podnosu až pod čumák vám tady nikdo nic nepřinese a to je moc dobře.
4 pod peřinou - Losers.       Rozjezd představení byl na můj vkus až trochu rozvláčný, malinko poznamenaný nervozitou, ale to se nedivím, poáč sál byl téměř zaplněn! Postupem času si především pánové začali být stále jistější a děj příjemně zrychlil až nečekaně vyvrcholil. Tady vzpomenu na dvě věci, které trošku zamrzely. Jednak na vyvrcholení by chtělo malinko zapracovat a zvýraznit jej. Napadla mne metafora na slečnu procházející s cedulí a nápisem "... o pár let později...," ale to je jen detail. Horší to bylo s výkonem studentky umění Magdy Paučkové, která byla nějak moc zakřiknutá, postelové scény ji moc nešly a vůbec by mne o své lásce nepřesvědčila. Škoda. To Lenka Podhradská dokázala svou mrchu zahrát přesně a člověk by se jejímu manželu ani nedivil, že ji chce zabít. V obou případech však bylo na co kouknout. Tedy mluvím aspoň za nás pány:-))
4 pod peřinou - hra Losers.       Pánové pak byli nosníkem dramatu celé hry. Zamindrákovaný Tom, který je navíc zapleten do svých nekonečných lží pak jen těžko může po radikální životní změně komukoli vysvětlit, že si tentokrát nevymýšlí. Jeho přednes byl také přesvědčivý, ale soucit tenhle Tom u mne na konci nezískal, spíš klasické kiš-kiš, dobře ti tak. (tady by mne docela zajímal ženský pohled na věc:-))
4 pod peřinou - hra Losers.       Úplně na závěr jsem si nechal pochopitelně Pana Romana, alias Patrika. Ve hře jde o rozhodně nejzápornější postavu a Roman tím získal velký prostor, aby na jevišti projevil své herecké umění. Jako jediný měl nevýhodu, že znal téměř celé publikum a ono znalo jej, takže mírná nervozita byla pochopitelná. Roman svého sígra Patrika začal hrát Vašutovsky, čímž mne (Roman odpustí:-))) sral. Ale v okamžiku, kdy se cítil na jevišti jistý, odešel i Vašut a přesvědčil i mne. Jen bych mu nepřál, aby jej zrovna v téhle pozici objevil film, neboť by z téhle (i když velmi přesvědčivé!) škatulky asi nadobro nevylezl:-) Patrik je taky jediná postava ze čtyř, která skončila špatně. Jak? Neprozradím:-)
4 pod peřinou - hra Losers.       Lůzři jsou chytrá hra, která podle mne časem získá na přesvědčivosti. Když holky malinko přidají a vyrovnají se s výkony chlapů, ocitne se na jevišti silné kvarteto, které i z minima dokáže vytěžit maximum. I má společnost - obě tetky - byly spokojené, svými výkřiky "Roman! Roman! Roman!" vlastně uvedli do rozpaků i samého autora hry, ale Pan Roman se ihned přiznal, komu tato ovace patří: "Klíd, to jsou moje tety..." Děkovačka byla opakovaná a herci nemuseli použít připravenu aktovku Vichr z hor:-))) Následující firemní rautík si asi zaslouženě všichni užili a já doufám, že Lorika bude osvícená i napříště a DS 4 pod peřinou zase někdy přijedou do Olomouce.

Fotky zveřejněny s laskavým svolením Pana Romana.
md:-) 30.9.08


chat

Akce roku 2008